BYKONU

Bilgi, Ürün, Hizmet Portalı

Lenf Kanseri

Lenf Kanseri

Sağlık hepimiz için önemli. Lenfler bağışıklık sisteminin uyarısı olan lenf düğümlerinde ve lenfositlerden oluşan türlerin tamamına verilen tıbbi bir addır. Lenf düğümleri ortaya çıkan vücuttaki belli bir yerde var olan lenfomalar, düğümlerin şişmeleriyle anlaşılmaktadır.

Lenf kanseri olarak da bilinen lenfoma diğer kanser türlerine göre iyileşme sürecinde en çok başarı gözlemlenen kanser türleri arasındadır. Tespiti ve tedaviye daha çabuk yanıt vermesi ile korkutucu boyutu da diğer kanser türlerinin altında olan bir hastalıktır. Vücudumuzdaki bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenf sistemi, vücudumuzun enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini oluşturan, vücudumuzu koruyan bir sistemdir. Bu sisteme lenfatik sistemde denilmektedir. Lenfetik sistem vücudumuzda koltuk altı, boyun, kasıklarda bulunan ve elimizde hissedemeyeceğimiz kadar küçük parçalardır Ve Lenf kanseri yani lenfoma kanseri, saydığımız bu bölgelerde lenfatik olgularda normal dışı hücre toplanmaları şeklinde oluşur.

Lenf Kanseri Tedavisi

Lenf kanseri tedavisinde diğer kanser türlerinde de olduğu gibi kemoterapi kullanılmaktadır. Eğer erken teşhis edilirse kemoterapi tedavisinin yanı sıra radyoterapi de eklenerek tedavi süreci hızlandırılır.