BYKONU

Bilgi, Ürün, Hizmet Portalı

Nervürlü Demir

Nervürlü Demir

Nervürlü İnşaat Demiri ‘nin en önemli özelliği öngerilmeli olarak üretilmiş olmasıdır. Öngerilme işlemi sırasında oluşan çukurları kapatmak için ayrı bir kat demir kaplanır ki bu durumda aderansı arttıracak çentikler meydana gelir. Bu çentikler nervürlü demirde amaç değil, sonuçtur. Betonarme yapılarda kullanılan, yüzeyindeki çıkıntılar(diş-nervür) nedeniyle betondan sıyrılıp çıkma olasılığı çok düşük olan betonarme çeliğidir.8 MM ile 32 MM arası değişen çeşitleri ile sağlam bir yapı oluşturur.

ASTM, DIN, BS, TS, GOST ve diğer tüm dünya standartlarına uygun olararak inşaat çubuğu, quench tempering ve sıcak haddeleme  üretim prosesi ile imal edilir.

ÜRETİM ARALIĞI

8 mm – 50 mm arası çaplarda
6 m – 18 m arası boylarda
Paket ağırlığı ; 1000 – 2500 kg

KULLANIM ALANLARI

Konut ve sanaayi tipi binaların yapımında kullanılmaktadır.

TEKNİK BİLGİLER

Nervürlü demirinde bulunan Mangan ( Mn ) ve Karbon ( C ) oranlarının artırmanın ve sıcak soğuk işlemlerin üretilen demirin kalitesine etkileri; Demir içinde bulunan karbon miktarının artması, dayanıklılığı iyi yönde etkilemekte ve kaynak tutma özelliğini zıt yönde etkilediği için demiri kırılganlaşmaktadır.

İnşaat demiri üretim standardında, demir içinde bulunan karbon oranının % 25 den az olması gerekmektedir. Kaynaklanabilirlik özelliği özellikle prefabrik yapıların üretiminde öne çıkmaktadır. Ayrıca yüksek karbon oranı, demirde gevrekliğe sebep olacağından, demir imalat aşamasında kıvrılma ve bükülmelerde, çatlayacak ya da kırılacaktır. Nervürlü inşaat demiri esnekliği Manganın dışında, Nb , Va, Vo,vb. alaşım elementleri kullanarak sağlanmaktadır.

Demir; hurda alan firmalar tarafından oldukça önemlidir. Geri dönüşüm firmalarına satarak büyük ölçüde katkı sağlamaktadırlar.