BYKONU

Bilgi, Ürün, Hizmet Portalı

Vites Atmak Nasıl Yapılmalıdır?

Vites Atmak Nasıl Yapılmalıdır?

Direksiyon başına geçtiğinizde gerekli olan ayna ve koltuk ayarlarını yaptıktan sonra emniyet kemerinizi takıp, arabayı çalıştırınız.
Arabayı kaldırabilmek için debriyaja sonuna kadar basıp 1. vitese alın arabayı, ardından debriyaja yarıya kadar basın, motorun sesini duyun ve şiddetlenen sese kulak verip debriyajdan ayağını çok yavaş bir şekilde kaldırmaya devam edin, muhtemelen araba hiç gaza basmasanız dahi hafiften hareketlenecektir, bu sırada hafif gaz verin ve yavaşça debriyajdan ayağınızı çekin. Eğer hafif hareketlenme durumu olmuyorsa, çok hafif gaz verdikten sonra hareketi sağlayarak arabayı kaldırabilirsiniz. Sol ayağınız her zaman debriyaj üzerinde olmalıdır, sağ ayak gaz ile fren arasında gidip gelmelidir.

Hızınız arttıkça vites atmanız gerekecektir. İşte hızınıza göre ayarlamanız gereken vitesler;

  • Devir göstergeniz, 0 km ile 20 km hızları arasında ise; 1. Vitestir ve debriyaja basıp vitesi atın.
  • Devir göstergeniz, 20 km ile 40 km hızları arasında ise ;2 Vitestir ve debriyaja basıp vitesi atın.
  • Devir göstergeniz ,40 km ile 60 km hızları arası =3. Vitestir ve debriyaja basıp vitesi atın.
  • Devir göstergeniz, 60 km ile 80 km hızları arası =4. Vitestir ve debriyaja basıp vitesi atın.
  • Devir göstergeniz, 80 km ile 100 ve üzeri hızlarda =5. Vitesi kullanmalıyız.

Bu yöntemleri ara ara devir saat sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için sürüş esnasında ara ara km saatinizi kontrol etmeniz gerekecektir.

Ehliyetinizi aldınız ancak arabanız yok Kocaeli’de bulunan Kocaeli kiralık araç ofisi gibi şirketlerden kiralama hizmeti alabilirsiniz. Her nerede yaşıyor iseniz o il de arama yaparak uygun fiyatlı rent a car firmalarından araç kiralayıp acemiliğinizi atlatabilirsiniz.