BYKONU

Bilgi, Ürün, Hizmet Portalı

Osmanlı Mutfağından Fodula (1481)

Osmanlı Mutfağından Fodula (1481)

Bugün damakları şenlendirecek bir yemek ziyafeti olan Fodula’dan bahsedeceğiz. Tarihi 1400 lü Yıllara dayanan bu şölen tadında yemeğin tarihinden bahsedip tarifini yazacağız.

Fodula; İzmir yöresine aittir Şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş bu lezzet Ramazan aylarında veya düğünlerde sıkça yapılan ve tüketilen bu tarif ekmeğin ekmek ile tüketildiği nadir lezzetlerden biridir.

Dolmalık ekmek, uzun süre mayalanmış, kabuğu biraz daha kalın olan, yuvarlak, özel bir ekmektir. Bir — iki gün bekletildikten sonra hafif bayatladığın da bu yemek için kullanılmaya hazırdır.

Ekmeğin kabuğu üstten bir kapak gibi kesilir. Ekmeğin içi sadece kabuğu kalacak şekilde boşaltılır. Ekmek içleri ufalanır. Kıyma, soğan, sarımsak, maydanoz ve istenilen baharatlar ile kavrulur. İsteğe göre üzüm ve ceviz de eklenir.

Ekmeğin içi bu harç ile doldurulur. Tencerenin dibine serçe parmak kalınlığında patatesler yerleştirilir. Kabuktan kapağı kapatılan ekmek patateslerin üzerine konulur. Tencereye et suyu eklendikten sonra kısık ateşte ekmek yumuşayıncaya kadar buharında pişirilir. Kara fırınlarda ekmeğin fırınlanarak pişirilmesi de mümkündür.